White Resort Krynica Morska, ul. Korczaka 5, 82-120 Krynica Morska, tel. 55 246 82 39

Artykuły

Przeczytaj artykuły Krynica Morska hotele
krynica morska latarnia
4 sty
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Krynica Morska

  Krynica Morska

Hotel Krynica Morska nad morzem, hotel krynica

Krynica Morska hotel nad samym morzem. White hotelowy obiekt noclegowy nad samym morzem zaprasza do nad Polskie Morze Bałtyckie w Pomorskim.

Gdzie najlepiej na Sylwestra ze Śląska ? hotel nad samym morzem.

Historia

Po raz pierwszy wzmiankowana w XV wieku jako Kahlberg. Od 1466 należała do Gdańska[potrzebne źródło], po 1842 przeszła na własność Elbląga.[7] W tym czasie uruchomiono połączenia morskie z Elblągiem i Królewcem. Znacznie rozbudowana po II wojnie światowej.

Do końca 1972 roku Łysica należała do powiatu elbląskiego. Do 1954 była wsią w gminie Tolkmicko, w latach 1954-58 stanowiła gromadę Łysica[8], a od 1959 – już jako Krynica Morska[9] – posiadała status osiedla[10]. 1 stycznia 1973, w następstwie kolejnej reformy gminnej znoszącej gromady i osiedla, Krynica utraciła status osiedla, stając się wsią sołecką w reaktywowanej gminie Sztutowo w powiecie nowodworsko-gdańskim w woj. gdańskim[11][12]. Do funkcji administracyjnych Krynica powróciła dopiero po ponad 18 latach, kiedy to 2 kwietnia 1991 z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska[13] (obecnie jest to gmina miejska w powiecie nowodworskim w woj. pomorskim).

Nazwy miasta

krynica morska

Latarnia morska zniszczona w 1945 r.[14]

Tymczasowo po II wojnie światowej, w latach 1945-1947, stosowano nazwę Łysa Góra[15], będącą tłumaczeniem niemieckiej nazwy. W 1947 r. wprowadzono polską nazwę – Łysica, zastępując przedwojenną niemiecką – Kahlberg-Liep[16][17]. W 1958 r. ponowna zmiana nazwy na Krynica Morska[18].

Aktualna nazwa Krynica odwołująca się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego jest nazwą niefortunną[styl do poprawy] i całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza[19].

Przyroda

plaża krynica morska, hotel nad samym morzem

Plaża

Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest w całości objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Funkcję uzupełniającą ochrony tego obszaru spełnia specjalny obszar ochrony siedlisk “Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana”. W zachodniej części Krynicy znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Obszar morski gminy Krynica Morska jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków “Zalew Wiślany”.

Turystyka

latarnia

Latarnia morska jest udostępniona do zwiedzania

Miejscowość posiada pola biwakowe, kempingi, ośrodki wczasowe oraz hotele. W sezonie połączenie statkami żeglugi przybrzeżnej z Tolkmickiem, Elblągiem i Fromborkiem.

W Krynicy Morskiej zorganizowano letnie kąpielisko morskie o długości 1950 m, którego sezon kąpielowy ustalono od 24 czerwca do 31 sierpnia[20].

Lista turystycznych miejsc :

Transport wodny

Na terenie Krynicy (gmina miejska) został utworzony port morski oraz 4 przystanie morskie:

Łodzie i kutry rybackie z tej miejscowości mają rejestrację “KRM lub Krm – [nr jednostki]”.

Hotele nad samym morzem Krynica

2 Responses

Leave a Reply