White Resort Krynica Morska, ul. Korczaka 5, 82-120 Krynica Morska, tel. 55 246 82 39

Artykuły

Przeczytaj artykuły Krynica Morska hotele
Nad morze z Elbląga
12 sty
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Nad morze z Elbląga gdzie, Krynica Morska.

Nad morze z Elbląga

Nad morze z Elbląga gdzie, hotel krynica morska noclegi, Elbląg nad morzem.

Z pewnością nad morze z Elbląga obowiązkowo do Krynicy Morskiej na Mierzeję Wiślaną. Dlatego tez liczne hotele nad morzem, tanie pensjonaty i wille blisko morza, tanie noclegi nad samym morzem. Podczas gdy White Resort położony zaledwie 60 m. od plaży zaprasza cały rok. Obok hotelu deptak i ścieżka rowerowa wzdłuż morza. W hotelu można wypożyczyć rowery. Również i innych ościennych miast i miejscowości odległych od Krynicy Morskiej o 60-80 a nawet 100 km. takich jak Malbork, Tczew, Starogard, Pasłęk, Nowy Dwór Gdański warto przyjechać nad morze właśnie tu. Mierzeja Wiślana to park krajobrazowy porośnięty w ponad 90 % lasem. Czyste powietrze z czystymi i szerokimi plażami gdzie można spotkać fokę czy bobra.  Do Krynicy Morskiej to ok. godziny jazdy samochodem. Po drodze można zobaczyć miejsce po wycince drzew pod planowany przekop Mierzei Wiślanej.

Znalezione obrazy dla zapytania przekop mierzei wiślanej

Mierzeja Wiślana miejsce przekopu

noclegi krynica morska

Krynica Morska hotele

white hotel nocleg krynica morska

Krynica Morska to przede wszystkim hotele na Mierzei Wiślanej nad morzem. Z pewnością hotele nad samym morzem to najlepsza miejscówka na wakacje nad morzem. Przede wszystkim hotele nad morzem rezerwowane są zawsze w pierwszej kolejności. Jeśli chcesz mieć widok na morze zadzwoń i zarezerwuj już dziś. Hotele nad morzem zlokalizowane są w lesie sosnowym mającym ok 150 lat. Obok wzdłuż morza biegnie promenada spacerowa i ścieżka rowerowa.

Nad morze z Elbląga gdzie, z pewnością najlepiej do Krynicy Morskiej.

Nad morze z Elbląga gdzie

16 Responses

 1. krynica morska hotele. Zonacja i bogactwo siedlisk warunkuje różnorodność fitosocjologiczną Mierzei Wiślanej. Spośród układów zasługujących na ochronę warto wspomnieć o tzw. „siedliskach naturowych” – w Parku i jego otulinie spotykamy m.in. następujące chronione siedliska przyrodnicze (gwiazdka oznacza tzw. siedlisko priorytetowe w programie Natura 2000):

  1130 — Estuaria

  1150* — Laguny przybrzeżne

  1210 — Kidzina na brzegu morskim

  2110 — Inicjalne stadia nadmorskich wydm białych

  2120 — Nadmorskie wydmy białe (Elymo-Ammophiletum)

  2130* — Nadmorskie wydmy szare

  2160 — Nadmorskie wydmy z zaroślami rokitnika

  2170 — Nadmorskie wydmy z zaroślami wierzby piaskowej

  2180 — Lasy mieszane i bory na wydmach nadmorskich [podtypy: 2180-1 Pomorski kwaśny las brzozowo-dębowy Betulo-Quercetum; 2180-4 Nadmorski bór bażynowy Empetro nigri-Pinetum]

  2190 — Wilgotne zagłębienia międzywydmowe

  3150 — Starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion

  6430 — Ziołorośla górskie (Adenostylion alliariae) i ziołorośla nadrzeczne (Convolvuletalia sepium) [podtyp 6430-3 Niżowe nadrzeczne zbiorowiska okrajkowe]

  6510 — Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie (Arrhenatherion elatioris) [podtyp: 6510-1 Łąka rajgrasowa]

  7120 — Torfowiska wysokie zdegradowane, lecz zdolne do naturalnej i stymulowanej regeneracji

  7140 — Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością z Scheuchzerio-Caricetea)

  9110 — Kwaśne buczyny (Luzulo-Fagetum)

  9160 — Grąd subatlantycki (Stellario-Carpinetum)

  91D0* — Bory i lasy bagienne (Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis, Vaccinio uliginosi-Pinetum, Pino mugo-Sphagnetum, Sphagno girgensohnii-Piceetum) i brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne [podtyp: 91D0-1 Brzezina bagienna]

 2. Krynica Morska – miasto w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, przy drodze wojewódzkiej nr 501. Miejscowość turystyczna z portem morskim, czterema przystaniami morskimi i letnim kąpieliskiem. Wikipedia
  Powierzchnia: 116 km²
  Pogoda: 8 °C, wiatr płn.-zach., 19 km/h, wilgotność 95% weather.com
  Hotele: 3-gwiazdkowe za średnio 329 zł. Wyświetl hotele
  Liczba ludności: 1 371 (2006)
  Czas lokalny: niedziela, 12:48
  Województwa: Pomorskie, nowodworski

 3. Obszar lądowy Krynicy Morskiej znajduje się w całości w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana” i jednocześnie w Bałtyckim Systemie Obszarów Chronionych HELCOM MPA (Marine Protected Area) nr 83 Zalew Wislany i Mierzeja Wislana. Funkcję uzupełniającą ochronę tego obszaru spełnia specjalny obszar ochrony siedlisk Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana . Tuż przy Urzędzie Miejskim znajduje się użytek ekologiczny „Krynicki Starodrzew”. W zachodniej części Krynicy, w dzielnicy Przebrno, znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Obszar morski gminy Krynica Morska jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków Zalew Wiślany . Na terenie Krynicy Morskiej za pomniki przyrody uznano 2 drzewa (dęby szypułkowe)

 4. Pierwsze potwierdzone osadnictwo na terenie dzisiejszej Krynicy Morskiej pochodzą z lat 1258–1282. Mówią one o miejscowości Lipa (Liep), której nazwa pochodziła od granicznego drzewa. Po 1309 roku Zakon Krzyżacki włączył Lipę w skład Komturii Elbląskiej[11].

  Pod nazwą Kahlberg pierwszy raz wzmiankowana w dokumencie z 20 sierpnia 1424 elbląskiego komtura (Henryk Hold – 1416-1428) nadającego przywilej lokacyjny dla karczmy Mikołaja Wildenberga, która pełniła ważną rolę na wiodącym przez Mierzeję Wiślaną trakcie handlowym z Gdańska do Królewca. W karczmie nocowali i żywili się kupcy, rycerze i inni wędrowcy zmierzający tędy na Sambię[12].

  W okresie polskim (1466–1793) należała do Gdańska, po 1842 przeszła na własność Elbląga[13]. Jeszcze na początku XIX w. osada nie miała większego znaczenia, gdyż mieszkały w niej zaledwie cztery rodziny rybaków (1814 r.). W miejscowej karczmie mieściła się stacja poczty królewskiej wraz z oberżą i stajnią dla koni, przy wiodącej tędy drodze pocztowej z Berlina do Królewca[12].

  24 sierpnia 1828 na pokładzie parowca Coppernikus do Krynicy Morskiej przybyli pierwsi turyści z Elbląga. W 1842 uruchomiono połączenia morskie z Elblągiem i Królewcem, 11 lipca 1843 otworzono pierwszy kurort Kahlberg[14]. W 1872 powołano do życia Spółkę Akcyjną Kąpielisko Morskie w Kahlberg, która przyczyniła się do dalszego rozwoju Krynicy Morskiej. Inwestycje, które podejmowała spółka na terenie kurortu, np. budowa lepszych dróg, założenie oświetlenia, wodociągów i kanalizacji zwiększały renomę uzdrowiska[12]. 1 maja 1895 uruchomiono w Krynicy latarnię morską[14]. Zaczęły kursować regularnie statki między Elblągiem i Krynicą Morską, między nimi s/s “Preussen”, luksusowy parowiec, mogący zabierać na pokład 1500 pasażerów[12]. Po wojnie pływał pod polską banderą na trasie Szczecin-Świnoujście pod nazwą s/s “Diana”[15].

  3 maja 1945 roku z miejscowości wyparto jednostki niemieckie. Dokonały tego oddziały 2 armii gwardyjskiej i 45 armii 3 Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej[16].

  Miejscowość znacznie rozbudowana po II wojnie światowej. Do końca 1972 roku Łysica należała do powiatu elbląskiego. Do 1954 była wsią w gminie Tolkmicko, w latach 1954–1958 stanowiła gromadę Łysica[17], a od 1959 – już jako Krynica Morska[18] – posiadała status osiedla[19]. 1 stycznia 1973, w następstwie kolejnej reformy gminnej znoszącej gromady i osiedla, Krynica Morska utraciła status osiedla, stając się wsią sołecką w reaktywowanej gminie Sztutowo w powiecie nowodworsko-gdańskim w woj. gdańskim[20][21]. Do funkcji administracyjnych Krynica Morska powróciła dopiero po ponad 18 latach, kiedy to 2 kwietnia 1991 z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska[22] (obecnie jest to gmina miejska w powiecie nowodworskim w woj. pomorskim).

 5. Tymczasowo po II wojnie światowej, w latach 1945–1947, stosowano nazwę Łysa Góra, będącą tłumaczeniem niemieckiej nazwy. W 1947 r. wprowadzono polską nazwę – Łysica, zastępując przedwojenną niemiecką – Kahlberg-Liep. W 1958 r. ponowna zmiana nazwy na Krynica Morska.

  Łeb – pierwotna nazwa słowiańska[potrzebny przypis]
  W języku niem. Kahlenberge, Kaleberg, Kahlberg (Liep) w okresie przynależności do Gdańska oraz Królestwa Prus – forma w nawiasie „Liep” nawiązuje do nazwy Łeb.
  Aktualna nazwa Krynica Morska odwołująca się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego jest nazwą całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza

 6. Miejscowość posiada pola biwakowe, kempingi, ośrodki wczasowe oraz hotele. W sezonie połączenie statkami żeglugi przybrzeżnej z Tolkmickiem, Elblągiem i Fromborkiem.

  W Krynicy Morskiej zorganizowano letnie kąpielisko morskie o długości 1950 m, którego sezon kąpielowy ustalono od 24 czerwca do 31 sierpnia[28].

  Lista turystycznych miejsc w Krynicy Morskiej:

  Wielbłądzi Grzbiet – najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.); jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany
  port Krynica Morska
  kościół parafialny pw. św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z 1938 r.
  latarnia morska
  jedyna w Polsce ulica z nazwą pochodzącą od audycji telewizyjnej; ulica Teleexpressu
  cmentarz żołnierzy radzieckich obok latarni morskiej
  Pomnik Pierwszych Osadników, którzy przybyli do Krynicy Morskiej po II Wojnie Światowej

 7. Na terenie Krynicy Morskiej (gmina miejska) został utworzony port morski oraz 4 przystanie morskie:

  port morski Krynica Morska (nad Zalewem Wiślanym)
  nabrzeże jachtowo-pasażerskie w Krynicy Morskiej
  nabrzeże rybacko-jachtowe w Krynicy Morskiej
  przystań morska w Krynicy Morskiej (nad Zatoką Gdańską) 54°22′58″N 19°25′20″E
  przystań morska „Leśniczówka” (nad Zatoką Gdańską) 54°24′19″N 19°30′27″E
  przystań morska „basen III – Nowa Karczma” (nad Zalewem Wiślanym) (w części miasta – Nowa Karczma)
  przystań morska „Piaski” (nad Zatoką Gdańską) 54°26′22″N 19°36′04″E
  kamera on-line http://krynicamorska.webcamera.pl/

  Łodzie i kutry rybackie z tej miejscowości mają rejestrację „KRM lub Krm – [nr jednostki]”.

Leave a Reply