jod nad morzem gdzie najwięcej
Jod nad morzem gdzie najwięcej
Krynica Morska jod nad morzem gdzie najwięcej, najwięcej jodu nad samym morzem
Jod nad morzem gdzie najwięcej ? Najwięcej jodu nad morzem jest najbliżej morza. Im bliżej morza tum jodu więcej. Najbardziej polecam spacery po plaży wzdłuż morza. Im dalej od morza jodu będzie mniej. Jeszcze przyzwoite wskaźniki są w odległości 100-200 metrów od morza ale po kilometrze od wody śladów jodu nie będzie. Ilość jodu w powietrzu zależy też od pogody. Przy sztormach i wietrznej pogodzie jod jest przewiewany z nad morza w głąb lądu. Krynica Morska to z pewnością najwięcej jodu nad morzem.
Doskonałym miejscem na wypoczynek dla potrzebujących czystego powietrza bogatego w jod jest Krynica Morska. Jest to bardzo dobre miejsce dla alergików. Nie ma tu pylących traw czy innych roślin, nie ma przemysłu zanieczyszczającego powietrze. Przyjeżdżający tu alergicy nawet przy największym nasileniu objawów alergij odkładają tabletki i zapominają o swojej alergij.
Hotele Krynica Morska
Proponuję wybierać obiekty noclegowe nad samym morzem, im bliżej morza tum lepiej. White hotel to nowy hotel położony najbliżej morza zarówno w Krynicy Morskiej jak i chyba w całej Polsce. Hotel położony w lesie sosnowym zaledwie 60 m. od szerokiej i czystej plaży. Z pokoi widok na las a z niektórych widać morze. Rano przez otwarte okna słychać śpiewy ptaków, i wpada czyste i bogate w jod powietrze. Morska bryza znacznie zwiększa ilości jodu w powietrzu, tak że nie tylko słoneczna pogoda przyciąga Gości do Krynicy Morskiej ale i czyste, bogate w jod powietrze, cisza i spokój w miesiącach po wakacyjnych. Obecnie Krynica Morska stara się o status uzdrowiska. Zostały już wykonane pierwsze pomiary. Obszar Krynicy podzielono na strefy, hotel White znajduje się a strefie A , najbardziej korzystnej dla zdrowia.
Krynica Morska – miasto w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, przy drodze wojewódzkiej nr 501. Miejscowość turystyczna z portem morskim, czterema przystaniami morskimi i letnim kąpieliskiem.
Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest w całości objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Funkcję uzupełniającą ochrony tego obszaru spełnia specjalny obszar ochrony siedlisk „Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana”. W zachodniej części Krynicy znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Obszar morski gminy Krynica Morska jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków „Zalew Wiślany”. Krynica Morska najwięcej jodu nad morzem.
Poniżej przepisałem też artykuły innych autorów o jodzie:
– Jod – nad morzem i w potrawach…
Przede wszystkim jod to pierwiastek chemiczny, będący bardzo potrzebny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jego brak u dzieci powoduje zaburzenia rozwoju, wzrostu, a nawet możliwości koncentracji. Natomiast u osób dorosłych jego brak powoduje niewydolność tarczycy i inne dolegliwości. Jak zadbać, żeby nam go nigdy nie zabrakło?
Jeśli mieszkamy daleko od morza to najlepiej go szukać w pokarmach takich jak: glony,ryby, wodorosty,owoce morza, wołowinę i wieprzowinę, mleko i produkty mleczne, jaja, płatki owsiane, jarzyny. Jednak musimy pamiętać, że wraz z pokarmem dostarczymy tylko 1/3 dobowego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Dlatego musimy używać soli jodowanej. Dania przyprawiamy po ugotowaniu, bo inaczej jod wyparuje.
Gdzie jeszcze można go znaleźć? Oczywiście w nadmorskim powietrzu.
Jod nad morzem
Przede wszystkim jod z wody morskiej znajduje się w bryzie morskiej, dlatego najwięcej jodu jest nad samym brzegiem, szczególnie, gdy wieje silny wiatr i powstają duże morskie bałwany zostaje uwolniony do atmosfery, dlatego osoby z niedoborem tego pierwiastka powinny spacerować wzdłuż brzegu morza i wdychać głęboko powietrze.
Badania prowadzone na molo w Sopocie dowiodły, że jest go tam dwa razy więcej niż na brzegu. Najwięcej jodu w najbliższym nam regionie, jest nad Bałtykiem. Występuje tam go dużo więcej niż nad Morzem Śródziemnym. Najlepszą porą roku, jest jesień i zima, czyli pora występowania sztormów. Warto pójść nad morze po sztormie. Wtedy w powietrzu jest dużo jodu. Gdy decydujemy się już na urlop nad morzem najlepiej znaleźć kwatery znajdujące się przy samej plaży.
– Zaraz po wojnie, gdy dostęp do leków był bardzo ograniczony, lekarze mieli jeden przepis na zdrowie: „zima w górach, lato nad morzem”. Góry miały powietrze czyste, wolne od miejskich spalin. Morze miało coś więcej – jod!
Z czasem trendy zaczęły się zmieniać, co uszczęśliwiło miłośników morskich fal, którzy nie relaksowali się na nartach. Okazało się bowiem, że największe ilości jodu znajdują się w morskiej bryzie między listopadem a marcem. To sprawiło, że wyjazdy nad polskie morze stały się niezwykle popularne. Tłoczno tu przez cały rok, a szczególnie w wakacje.
Wiatr niesie zdrowie
Nad polskim morzem najwięcej zalet ma… marna pogoda. Gdy wieje wiatr lub gdy jest sztorm, w powietrzu znajduje się najwięcej cennych pierwiastków, w tym jodu. Im silniejszy wiatr, im wyższe morskie bałwany, tym lepiej. Powinni o tym pamiętać rodzice chorowitych dzieci. Kiedy pogoda się zepsuje, zamiast pakować się i wracać do domu, lepiej ciepło ubrać całą rodzinę i pójść na spacer.
Po co nam jod
Nadmorskie powietrze przesycone jest składnikami wody morskiej, w którym są mikroskopijne kryształki soli, a także brom, wapń i magnez. Te pierwiastki leczą katar, łagodzą stany zapalne w oskrzelach, alergię, astmę. Pierwszoplanowym bohaterem jest jednak jod.
Czy rzeczywiści jest dla nas tak ważny? Owszem. Ilość jodu w całym organizmie człowieka wynosi od 20 do 50 mg, z czego około 75 proc. zmagazynowane jest w tarczycy.
Tarczyca jest narządem leżącym u podstawy szyi, zbudowanym z dwóch płatów połączonych cieśnią. Ma wpływ niemal na wszystko w naszym organizmie – od kondycji psychiki i stabilności emocjonalnej, przez utrzymanie właściwej wagi ciała i sprawność całego układu hormonalnego, po wiele istotnych czynności organizmu, zachodzących na poziomie komórkowym. Kontroluje temperaturę, wzrost, rozmnażanie, układ mięśniowy.
Niedobór jodu prowadzi do niedoczynności tarczycy i wielu powikłań. Przejawia się w spadku wydajności fizycznej, znużeniu oraz braku energii, uczuciu zagubienia, drżeniu kończyn, kołataniu serca, przyśpieszonym tętnie, suchości i łamliwości włosów, marznięciu. W trakcie ciąży może doprowadzać w sposób bezpośredni do zaburzeń rozwoju płodu, poronień, przedwczesnych porodów oraz wad rozwojowych u dzieci.
Najpopularniejszym źródłem jodu w pożywieniu jest oczywiście sól jodowana. Pierwiastek ten znajdziemy także w rybach morskich, zwłaszcza w halibutach, dorszach, łososiach i śledziach. Warto też jeść skorupiaki i mięczaki morskie, a także… wodorosty.
Bałtyk wygrywa
Wielu specjalistów podkreśla wyjątkowość polskiego morza. Są tacy, którym trudno w to uwierzyć. Tłumaczą, że aerozol morski powstaje nad każdym morzem. To prawda, nad morzem Śródziemnym albo Czarnym również występuje jod. Jednak nad Bałtykiem i nad innymi morzami północnymi jest go znacznie więcej. Sprawia to większa prędkość wiatru nad Bałtykiem i wyższe fale, z których podczas rozbijania się o brzeg powstaje zdrowa mgiełka aerozolu. Jeszcze więcej jodu jest nad oceanem.
Będąc nad morzem pamiętajmy – najwięcej jodu jest tuż nad samym brzegiem. Im dalej, tym jodu mniej, a już kilometr od plaży jest go w powietrzu tyle samo, co w centrum Warszawy.
– Gdzie jest jod?
Najwięcej go w wodzie morskiej – skarbnicą są ryby, owoce morza i glony. Z morza uwalnia się do powietrza i opada na ziemię. Dlatego zawartość jodu w pożywieniu w dużym stopniu zależy od stężenia pierwiastka w miejscu uprawy roślin lub hodowli zwierząt. Im bliżej morza, tym go więcej. Ponieważ tylko niewielki obszar Polski leży nad morzem, w naszych produktach spożywczych jest za mało jodu. Dlatego dodaje się go do soli kuchennej. Krynica Morska najwięcej jodu nad morzem.
Najbogatsze źródła (zawartość jodu w µg w 100 g produktu):
dorsz świeży – 110
mintaj – 103
halibut – 52
ser gouda – 35
łosoś wędzony – 30
sardynka w oleju – 25
pieczywo chrupkie – 14
kefir – 7,5
maślanka – 5,9
ryż brązowy – 4,5
chleb żytni razowy – 2,7
Ile potrzebujemy jodu
Dzienne zapotrzebowanie osób dorosłych na jod wynosi 160 µg. Więcej potrzebują kobiety w ciąży – 185 µg, i karmiące – 200 µg. Taka dawka zapewnia prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
Dla porównania: płaska łyżeczka soli kuchennej jodowanej zawiera 300 µg. Jednak soli nie wolno traktować jako źródła tego pierwiastka, ponieważ dostarcza także sodu, który zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową, sprzyjając nadciśnieniu, chorobom krążenia i nerek.
Komu grozi niedobór jodu
Jeśli dobrze się odżywiasz, niedobór pierwiastka ci nie grozi. Pamiętaj jednak, że niektóre warzywa (np. kapusta, kalafior, brukselka, soja) zawierają substancje, które mogą zmniejszać wchłanianie jodu z żywności. Dotyczy to zwłaszcza warzyw surowych – gotowanie zmniejsza zawartość niekorzystnych substancji o ponad 30%.
Puszka sardynek na śniadanie, porcja ryby na obiad i wędzona makrela na kolację zjadane raz w tygodniu z pewnością pokryją zapotrzebowanie organizmu na jod. Nie żałuj sobie też owoców morza.
Niedobór jodu może zagrażać osobom zamieszkałym na południu kraju (mniej tam jodu w przyrodzie), będącym na diecie bezsolnej oraz unikającym ryb i owoców morza.
Chociaż ryzyko przedawkowania jest małe (metaliczny smak, ból głowy, biegunka, wysypka występują dopiero po 30-krotnym przekroczeniu dziennej dawki), preparaty z jodem wolno zażywać po konsultacji z lekarzem. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby z chorą tarczycą.
hotel nad morzem krynica morska całoroczny Hotele Krynica Morska
jod nad morzem gdzie najwięcej