White Resort Krynica Morska, ul. Korczaka 5, 82-120 Krynica Morska, tel. 55 246 82 39

Artykuły

Przeczytaj artykuły Krynica Morska hotele
Mierzeja Wiślana
18 sty

Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana to przede wszystkim piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Rozciąga się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym wschodzie. Oddziela ona Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki Gdańskiej. Nazwę wprowadzono urzędowo w 1950 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę mierzei – Frische Nehrung. Wcześniej polską nazwą była Mierzeja Świeża. Stosowano także nazwę Mierzeja Fryska (analogiczne do nazw Zatoka Świeża i Zatoka Fryska stosowanych w odniesieniu do Zalewu Wiślanego). Mierzeja Wiślana to też hotele nad morzem Krynica Morska.

Krynica Morska

Zachód słońca Krynica

Mierzeja Wiślana ma około 96 km długości i 1–2 km szerokości. W tym około 30 km przypada na odcinek Żuław, 56 km na odcinek oddzielający Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej (w tym 30 km po stronie polskiej) do Cieśniny Piławskiej oraz ok. 10 km przypada na odcinek za Cieśniną Piławską do Lochstedt. Północną granicą mezoregionu jest Zatoka Gdańska, będąca częścią Morza Bałtyckiego. Od południa graniczy z Żuławami Wiślanymi oraz przez zalew z Wybrzeżem Staropruskim. Granicę uzupełnia od zachodu Pobrzeże Gdańskie.

Mezoregion leży na terenie miasta Gdańska i powiatu nowodworskiego oraz obwodu kaliningradzkiego (Rosja). Wcześniej ten mezoregion, podobnie jak Mierzeja Helska, Wybrzeże Słowińskie oraz Wysoczyzna Żarnowiecka, był zaliczany do Pobrzeża Kaszubskiego, w systemie regionalizacji Kondrackiego są one osobnymi mezoregionami.

wakacje nad morzem

Wakacje Krynica Morska

Krynica Morska

Przede wszystkim Krynica Morska leży w połowie dłógości Mierzei po stronie Polskiej. Na półwyspie położone jest tylko jedno miasto – Krynica Morska. Poza tym na części stałego lądu są inne miejscowości wypoczynkowe mierzei: Kąty Rybackie, Sztutowo, Stegna, Jantar.

Hotele

Z pewnością w każdej z miejscowości są hotele, pensjonaty, wille, ośrodki wczasowe i kwatery Prywatne. Są hotele Kary Rybackie, hotele Stegna, są noclegi Jantar i Sztutowo. Z pewnością jednak to hotele Krynica Morska nad samym morzem cieszą się największym powodzeniem. Przede wszystkim Krynica leży nad samym morzem a z drugiej strony jest Zalew Wiślany. Z pewnością w samej Krynicy jest ok 40 000 miejsc noclegowych w licznych hotelach, willach, ośrodkach wczasowych i w kwaterach prywatnych. Mierzeja Wiślana hotele nad samym morzem Krynica Morska.

Hotele Krynica Morska

hotel krynica morska nad morzem

Mierzeja Wiślana – najcieplejszy region Polski nad morzem latem.

1 Response