Artykuły

Przeczytaj artykuły Krynica Morska hotele
3 Sty
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mierzeja Wiślana hotele pensjonaty noclegi nad morzem

Mierzeja Wiślana hotele pensjonaty noclegi nad morzem.

Mierzeja Wiślana hotele nad samym morzem w Krynicy Morskiej, pokoje z widokiem na morze i las. Luksusowe i obszerne pokoje dwuosobowe z dostawkami dla trzeciej osoby, pokoje czteroosobowe, pokoje rodzinne i dwupokojowe apartamenty studio z balkonami i darmowym wifi.

Nazwę „Mierzeja Wiślana” wprowadzono urzędowo w 1950 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę mierzei – Frische Nehrung[1]. Wcześniej polską nazwą była Mierzeja Świeża[2][3]. Stosowano także nazwę Mierzeja Fryska[2].

W języku rosyjskim Mierzeja Wiślana to Балтийская коса (Bałtijskaja kosa).

Mierzeja Wiślana 

Mierzeja Wiślana ma około 96 km długości i 1–2 km szerokości[4]. W tym około 30 km przypada na odcinek Żuław Wiślanych, 56 km na odcinek oddzielający Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej (w tym 30 km po stronie polskiej) do Cieśniny Piławskiej oraz ok. 10 km przypada na odcinek za Cieśniną Piławską do Lochstedt. Północną granicą mezoregionu jest Zatoka Gdańska, będąca częścią Morza Bałtyckiego. Od południa graniczy z Żuławami Wiślanymi oraz przez zalew z Wybrzeżem Staropruskim. Granicę uzupełnia od zachodu Pobrzeże Gdańskie[4].

Mezoregion leży na terenie miasta Gdańska i powiatu nowodworskiego oraz obwodu kaliningradzkiego (Rosja).

Wcześniej ten mezoregion, podobnie jak Mierzeja Helska, Wybrzeże Słowińskie oraz Wysoczyzna Żarnowiecka, był zaliczany do Pobrzeża Kaszubskiego[5], w systemie regionalizacji Kondrackiego są one osobnymi mezoregionami.

Polskie wybrzeże jest regionem turystycznym najintensywniej wykorzystywanym. Jest idealne do wypoczynku letniego, ponieważ są tu szerokie piaszczyste plaże, wały wydmowe i znajdujące się na ich zapleczu lasy. Mierzeja Wiślana oddziela Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej. Biegnie od Kątów Rybackich ku wschodowi. Powierzchnia mierzei urozmaicona jest ciągami wydm przebiegającymi równolegle do brzegu morza, wydmy porośnięte są lasem sosnowym. Cały obszar mierzei objęty jest ochroną w formie Parku Krajobrazowego m.in. ze względu na występujące tu kormorany. Wody Zalewu Wiślanego idealnie nadają się do kąpieli, są cieplejsze i mniej zasolone niż wody Zatoki Gdańskiej. Jako miejscowość wypoczynkowa na Mierzei Wiślanej wyróżnia się Krynica Morska, jest to uznane kąpielisko z nieeksploatowanymi wodami mineralnymi. Połączona jest liniami żeglugi pasażerskiej z Elblągiem i Fromborkiem. Frombork jest najciekawszą miejscowością nad Zalewem Wiślanym, co zawdzięcza obronnemu zespołowi katedralnemu z gwieździstymi sklepieniami i ścianami pokrytymi polichromią. W 1994 roku zespół uznany został za Pomnik Historii. Również tu znajdują się mury obronne z XIV i XV w., w wieży zwanej Wieżą Dzwonną mieści się planetarium a w wieży Kopernika odtworzona pracownia wielkiego astronoma.

Mierzeja Wiślana hotele pensjonaty noclegi nad morzem.