White Resort Krynica Morska, ul. Korczaka 5, 82-120 Krynica Morska, tel. 55 246 82 39

Artykuły

Przeczytaj artykuły Krynica Morska hotele
krynica morska latarnia
18 sty

Latarnia morska

Latarnia morska

Latarnia Morska Krynica Morska – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w mieście Krynica Morska, na Mierzei Wiślanej. Znajduje się ona pomiędzy Latarnią Morską Gdańsk Port Północny a Latarnią Morską Bałtijsk

krynica morska latarnia

latarnia Krynica Morska

Latarnia znajduje się na wschodnich krańcach Krynicy Morskiej przy ul. Żołnierzy. Została wzniesiona na granitowym cokole, budowla ma 26,5 m wysokości. Światło latarni świeci na wysokości 53 m ponad wodą. Przede wszystkim swoim zasięgiem obejmuje zakres 19,5 Mm (czyli 35 km). Jego źródłem jest układ optyczny, na który składają się dwu pozycyjny zmieniacz świateł z żarówkami o mocy 1000 W oraz cylindryczna soczewka Fresnela.

Poza tym Latarnia jest udostępniana do zwiedzania w miesiącach letnich. Z pewnością z galerii można podziwiać przepiękne widoki na Zatokę Gdańską, Mierzeję Wiślaną, Zalew Wiślany oraz Frombork.

Historia

Pierwsza latarnia w tym miejscu powstała pod koniec XIX wieku. Budowniczym był Edward Stach pochodzący z Elbląga. Była to okrągła, ceglana wieża zwieńczona ośmiobocznym gzymsem z laterną. Zasięg światła latarni sięgał 18 Mm. Przylegał do niej podpiwniczony budynek oraz bunkier, gdzie przechowywano olej. Niestety latarnia ta została zniszczona przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Odbudowano ją w latach 50-tych z betonowych bloków nadając jej kształt ściętego stożka. Podczas restauracji w latach 90-tych latarnię pomalowano na czerwono, dzięki czemu jest wyraźnie widoczna z daleka.

Informacje praktyczne

Tu też latarnia otwarta jest dla turystów w sezonie letnim. W miesiącach maj, czerwiec, wrzesień można ją zwiedzać w godzinach: 10:00-14:00/15:00-18:00, natomiast w lipcu i sierpniu: 9:00-14:00/15:00-19:00

Bilety wstępu kupimy na miejscu,

Poza tym dzieci, które nie skończyły jeszcze 4 lat nie mogą zwiedzać latarni; dzieci w wieku od 4 do 7 lat mogą wejść wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej

Na szczyt latarni prowadzą schody, jednak ostatni odcinek trzeba pokonać po drabinie. Z tego względu nie ma możliwości zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

krynica morska hotele

White Resort Krynica Morska

Krynica Morska

Latarnia morska

Krynica Morska leży na środkowej części Mierzei Wiślanej leżącej po Polskiej stronie. Przede wszystkim jest to znany od dawien dawna nadmorski kurort. Na pewno są tu hotele nad samym morzem czynne cały rok. Poza tym mamy tu też liczne atrakcje dla dzieci i dla młodzieży. Proponuję wybrać hotel wcześniej. Przede wszystkim zadzwoń i zarezerwować pokój już dziś. Najlepiej wybierz pokój z klimatyzacją. Proponuję też pokój z balkonem z widokiem na morze. U nas wypożyczy rowery. Pochodzisz też po plaży i po promenadzie. Pojeździsz rowerem po ścieżkach spacerowych. Przede wszystkim w Krynicy Jest nowa ścieżka rowerowa wzdłóż Zalewu Wiślanego. Z pewnością jest to też idealne miejsce do spacerów.

Latarnia morska

4 Responses